آموزش راه اندازی فکس در FreePBX

(امتیاز دهید)


فکس در شبکه های کامپیوتری چگونه کار می کند؟

بیایید قبل از شروع، گفت و گویی کوتاه درباره فکس در بستر شبکه داشته باشیم. پروتکل T38 نحوه تبادل داده های فکس در شبکه های کامپیوتری را مشخص می کند. نیاز وجود این پروتکل به این دلیل که ترافیک دیتای فکس نمی تواند مانند بسته ( Packet ) های تماس های صوتی به یک صورت در شبکه تبادل شود احساس می شد. اما واقعا این پروتکل چگونه کار میکند؟

فرض کنید یک سند را می خواهید از طریق یکی از خطوط شهری خود به یک شماره ارسال کنید، این پروتکل ابتدا از سند شما یک تصویر با فرمت TIFF می سازد، سپس این عکس را به آسانی از طریق شبکه به دستگاه مقابل که می تواند یک گیتوی آنالوگ باشد ارسال می کند. گیتوی شما این عکس را مجدد به سیگنال آنالوگ تبدیل کرده و به سمت خطوط شهری هدایت می کند.

امروزه اغلب گیتوی ها و ATA های موجود بازار که محصول شرکت های معروف تولید کننده تجهیزات هستند، از این قابلیت پشتیبانی میکنند. بنابراین شما با خاطری آسوده می توانید از این ویژگی در سیستم تلفنی خود استفاده کنید.

حتی اگر دستگاه گیتوی شما از پروتکل T38 پشتیبانی نمی کند و یا قصد این را دارید تا از دستگاه فکس فیزیکی خود استفاده کنید جای نگرانی وجود ندارد، ما برای شما راهکاری مفید در این زمینه داریم پس در ادامه با همراه باشید.

روش های راه اندازی فکس در FreePBX

سه روش مختلف برای راه اندازی فکس در FreePBX وجود دارد که عبارتند از:

ماژول FaxPro به شما امکان استفاده از تمام قابلیت های فکس در FreePBX را می دهد، به صورتی که کاربران می توانند در محیط کاربری مستقل خود امکان ارسال و دریافت فکس را داشته باشند. هرچند که راه اندازی این روش هزینه ای حدود ۱۵۰ دلار برای شما خواهد داشت.

نصب نرم افزار هایلافکس نیز به عنوان یک راهکار برای راه اندازی فکس در FreePBX استفاده می شود، اما تنظیم و نصب این نرم افزار دشواری های خود را خواهد داشت به این ترتیب می بایست تجربه ی اولیه در محیط های پایه لینوکس داشته باشد.

پیاده سازی با استفاده از روش سوم شاید یکی از آسان ترین روش ها برای راه اندازی فکس در FreePBX باشد هرچند که ما هر سه روش نصب را در دوره آموزش FreePBX بررسی خواهیم کرد اما در ادامه نحوه راه اندازی به روش سوم را آموزش خواهیم داد.

سناریو راه اندازی فکس در FreePBX

می خواهیم  با استفاده از سیستم تلفنی FreePBX پیغام های فکسی که از طریق خطوط شهری دریافت می شوند، به دستگاه فکس فیزیکی که می تواند یک ATA یا گیتوی FXS باشد ارسال کنیم. همچنین می توانیم برای ارسال اسناد از طریق همین روش، با استفاده از دستگاه فکس به مقصود خود برسیم.

لازم به ذکر است این نوع از پیاده سازی، رایگان و آسان ترین روش راه اندازی فکس در  FreePBX است، می توانید دریافت فکس را برای کاربران در پنل کاربری خود داشته باشید. بنابراین چنانچه تمایل به راه اندازی به این روش دارید به دوره آموزش FreePBX ما مراجعه کنید.آموزش راه اندازی فکس در FreePBX

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

به موضوعات رقابتی علاقه مندم !!!!

یک نظر دهید

Histat