چرا بیمار می شویم؟

(امتیاز دهید)


چرا بیمار می شویم؟

حرارت در علم نوین کیفیتی است که باعث افزایش حرکت مولکول ها می شود.
بقای انسان وابسته به نگهداری حرارت درونی تا حدی است که افعال بدنی در آن به درستی انجام گیرد .
حرارت غریزی، حرارت ذاتی است که گرمی آن سوزندگی، تعفین و فساد ندارد. حفظ حرارت غریزی و رطوبت، نقش حیاتی در تندرستی و طول عمر دارد. هوا، غذا و نوشیدنی، خواب و بیداری، حرکت و سکون، حالات روحی، درحفظ حرارت غریزی عوامل مهمی هستند. تغییر کیفیات مانند حرارت منجر به ایجاد سوء مزاج در اندام ها و بیماری می شود.

طب سنتي ايران معتقد است كه بدن انسان تركيبي است فراهم آمده از چهار خلط صفرا، دم، بلغم و سودا كه هر كدام مامور ساخت بخشي از اندام انسان هستند. هر گاه اين چهار خلط به تعادلي نسبي در بدن وجود داشته باشند، انسان سالم است و چنانچه يكي از اين چهار خلط به نسبتي بر اخلاط ديگر برتري داشته باشد، تيپ هاي مزاجي ايجاد مي شود كه در نتيجه با توجه به اين كه كدام يك از اخلاط چهارگانه برتري نسبي بر ديگري دارند فرد داراي مزاجي با مشخصات همان خلط ناميده مي شود.

اين شخص با وجود دارا بودن مقدار بيشتري از خلط مورد نظر، تا زماني كه در تركيب اخلاط خود معتدل است، سالم است و هر گاه از حد خود بيشتر شد، بيمار مي شود.
يعني اگر به افرادي با تيپ صفراوي، دموي، بلغمي و سوداوي در شرايط مساوي خوراك صفرا زا بدهيم، اولين گروهي كه بيشترين آسيب را مي بينند، تيپ صفراوي هستند. در حالي كه تيپ بلغمي مزاج از غذاي صفرا زا لذت برده و با نشاط خواهد شد.

بنابراين قاعده با شناخت غذاها، محيط، داروها و رفتارهاي ايجاد كننده زمينه ي اصلي بروز هر خلطي در بدن انسان مي توانيم در حال سلامت از هر كدام به اندازه ي نياز بهره ببريم و در شرايط بيماري افزايش هر كدام از اخلاط در بدن را با مصرف ماده ضد آن، كاهش دهيم و يا ضعف هر كدام از اين اخلاط را جبران نماييم.

اين سيستم درماني در طب سنتي ايران، به قاعده ي درمان به ضد موسوم است. يعني اگر ماده صفرا در بدن زياد شد، صفرا زدا مي دهيم و اگر بلغم زياد شد بلغم زدا و به همين ترتيب براي افزايش دم و سودا در بدن عمل مي كنيم.

از طرفی، هرکدام از این اخلاط مامورساخت اندام مخصوصی دربدن هستند. مثلا برای رشد ناخن ومو و استحکام استخوانها، به خلط سودا نیازمندیم و برای ساخت مفاصل به بلغم و برای حیات بدن خون، که از خلط دم ساخته می شود و همچنین هر کدام از اندامهای داخلی بدن برای کارآیی بهتر، احتیاج به خلط دم که همان گرم وتری است دارند. بنابراین اگر این حرارت و گرمای متناسب با اندام، همراه تری لازم مقدارش کم و یا زیاد شود، عضو دچار بیماری می شود. بنابراین برای سلامت ماندن و خوب کار کردن اندامهای درونی، احتیاج به حرارت مناسب سن است.

هرچه اندام تحرک بیشتر داشته باشد، حرارت بیشتری نیاز دارد. بنابراین حرارت قلب خیلی باید بیشتر از حرارت کبد یا ریه باشد. ولی مغز دارای مزاج سرد و تر است. علت را می دانید؟
جواب بسیار آسان است. برطبق قاعده فیزیک که گرما میل به بالا دارد، بنابراین حرارت بدن هم میل شدید به قسمت فوقانی بدن دارد و خداوند قادر مهربان، برای برقراری تعادل بین این عضو و تمایل حرارت در بدن، او را سرد قرار داده تا در کارآیی او خدشه وارد نشود.

بنابراین دقت کنید زمانی که سن از مرز 40 سالگی می گذرد، پادردها، کمر دردها، ناراحتیهای زنان و خونریزیهای غیرعادی شدت پیدا می کند. چون از این سن به بعد سردی از قسمت پایین بدن وارد شده و بدن از حرارت غریزی که جنین از پدر و مادر خود برای رشد و حرکت و بقاء گرفته دور می شود.اگر غذاهای مناسب استفاده نکنیم؛ دفع به موقع نداشته باشیم وعادتهای بد زندگی مثل بی تحرکی که خود ایجاد سرما در بدن می کند؛ بیش از اندازه از کامپیوتر استفاده کنیم یا در معرض صداهای غیرمتعارف قرار گیریم وغم و اندوه زیاد و … بیماریها را در بدن زودتر پدیدار می نماید و هم به بیماریهای مهلک و صعب العلاج منجر می شود.

امتیــــاز : Article Rating

تاریــــخ : جمعه, 24 مهر,1394چرا بیمار می شویم؟

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

به موضوعات رقابتی علاقه مندم !!!!

یک نظر دهید

Histat